CHATEAU BAS01/U1100 GN - ukulele sopranowe
Dostępność, dobre ceny oraz bardzo duży wybór sprawiły, że ukulele zyskało ogromną popularność i cały czas zyskuje. Warto się nauczyć grać na tym instrumencie, na nie jednym spotkaniu towarzyskim zabłyśniesz swoim talentem, jak i poprawisz samopoczucie każdej obecnej tam osoby.
Model BAS01/U1100 GN to również idealny wybór dla rozpoczynających naukę gry na ukulele. Dobrze wyprofilowany gryf, nylonowe struny, świetnie dopasowane siodełko i mostek to pewność, że instrument będzie "miękki" w graniu i nie zniechęci do ćwiczeń.
Solidne wykonanie BAS01/U1100 GN sprawi, że instrument będzie służył Państwu przed długie lata. Gwarantem tego jest marka Chateau z wieloletnim doświadczeniem specjalizująca się w instrumentach muzycznych najwyższej klasy i jakości.
Dane techniczne:
- Rodzaj: Sopran
- Przód: Lipa
- Boki: Lipa
- Tył: Lipa
- Gryf: Mahoń
- Podstrunnica: Palisander
- Mostek: Palisander
- Wykonanie matowe
- Kolor: GN (zielony)
- W zestawie pokrowiec w kolorze instrumentu
Skąd wzięło się ukulele?
Swoje pochodzenie ukulele zawdzięcza Hawajom. Jego nazwa to połączenie dwóch słów z języka hawajskiego, uku - czyli pchła i lele - czyli skakać. Jednak dokładnego pochodzenia nazwy nie znamy.
Pierwsze instrumenty, które były prekursorami ukulele dotarły do Honolulu razem z emigrantami z Madery, którzy przybyli tam do pracy na plantacjach trzciny cukrowej. Trójka przybyłych zajmowała się wcześniej lutnictwem i po zakończeniu kontraktów zostali na Hawajach. Postanowili wrócić do swojego wcześniejszego zawodu i stworzyli pierwsze ukulele.
Ukulele zostało rozpropagowane przez dwór królewski, które znane było z zamiłowania do muzyki.
Ukulele sopranowe
Jest najmniejsze, powstało jako pierwsze, długość jego wynosi ok. 53 cm. Posiada w największym stopniu kanoniczne brzmienie dla tego instrumentu, cechuje go też najlepsza cena.
Poza Hawajami instrument ten zyskał popularność po przyłączeniu wysp do Stanów Zjednoczonych na początku XX wieku. Powrócił po II Wojnie Światowej, ale stracił swoją rozpoznawalność w latach sześćdziesiątych na rzecz gitar i rock’n’rolla.
Największa zaś popularność ukulele trwa od początku XXI wieku. Coraz większa liczba artystów muzyki alternatywnej takich jak zespół Beirut czy tych bardziej rozpoznawalnych jak Paul McCartney zaczęła korzystać z tego instrumentu.